COUNTRYKVÄLL I ALLIANSKYRKAN 21 NOVEMBER

Countryartisterna Karin och Rickard Johansson
Countryartisterna Karin och Rickard Johansson

Countrymusik kan kanske beskrivas som något av amerikansk folkmusik ofta framförd till ackompanjemang av gitarrer, fiol och banjo med flera instrument. Det finns många andliga sångtexter i denna genre – somliga av dem är mycket välkända.

På lördag den 21 november kl 18.00 medverkar de välsjungande och rutinerade countryartisterna Karin och Rickard Johansson från Örkelljunga i en countrykväll i Svallidens Allianskyrka.

De är engagerade i Svenska kyrkan i sin hembygd men reser mycket och framträder med andlig sång och musik i countrytappning i olika sammanhang. Alla som älskar countrymusik kan se fram mot en festkväll. Under kvällen serveras också kaffe. Det är fritt inträde.

Vill du lyssna på ett smakprov från youtube så klicka här!